Jyväskylän Veneseura ryJyväskylän Veneseuran vuosikokous valitsi 24.11.2011 seuran uudeksi kommodoriksi Juha Lahden. 53-vuotias puuveneilijä on siviiliammatiltaan näkövammaisten koulun apulaisrehtori. Vuoden 2012 alusta alkava kommodorin toimikausi on kaksivuotinen.
Paljasjalkainen jyväskyläläinen käyttää vapaa-aikansa mahonkisen Havsörn-tyyppisen Carolina-veneen kunnossapitoon. Purjevene Juhalla on ollut viisi vuotta, ja sitä ennen hän liikkui viitisen vuotta moottoripurjehtijalla.
Veneilyharrastuksen Juha aloitti 80–90-luvun vaihteessa Jaakko Jaatisen, Pekka Mustosen ja Erkki Suorlahden Guyline 95 -veneellä. "Ekin kipparoimana sain kipinän purjehdukseen", Juha kertoo.
Silloin tuleva kommodori sai myös ensi kosketuksen seuran saaritukikohtaan, ja sen huumorimielessä kommodorin kansliaksi nimettyyn vanhaan mukavuuslaitokseen.
”Kun eka kerran mentiin Kuminaan mietin, että tämähän on mieletön mesta, laiturikin on integroitu kallioon. Kävelin polkuja vessaan ja ihmettelin, mikä kuningas on tämä kommodori kun sille on oma pytty", Juha muisteli vuosikokouksessa. ”Nyt voitaisiin miettiä tehtäsiinkö siitä uuden kommodorin oma vessa vai hävitettäisiinkö koko laitos. Ehdotan jälkimmäistä.”
Juha linjasi myös seuran taloudenhoitoa vuosikokouksen noin 50-henkiselle osanottajajoukolle: "Sen verran talouden kanssa pyörin, että tiedän jos ei ole rahaa niin ei voi toimia, ja jos on rahaa niin sitä ei pidä tuhlata."
Muut erovuoroiset hallituksen jäsenet valittiin uudelle kaksivuotiskaudelle. II varakommodorina jatkaa Vesa Kaasinen, purjeveneiden kilpailupäällikkönä Kalle Ahola, junioritoiminnan vetäjänä Juha Souru, veneilytoimikunnan puheenjohtajana Pauli Harju ja talouspäällikkönä Jari Vanhala.
Toiminnantarkastajina jatkavat Raimo Rantala ja Marja-Liisa Rantala, varatoiminnantarkastajana Hannu Mäkinen ja Hannu Korpela. Nykyisen yhdistyslain mukaan seuraan ei tarvitse valita tilintarkastajia, vaan entiset maallikkotilintarkastajat korvaavat toiminnantarkastajat.
Jyväskylän Veneseura järjestää keväällä 2013 perinteisen ja suuren suosion saaneen aikuisten purjehduskoulun. Ilmoittautumiset alkavat helmikuussa 2013 verkkosivujen kautta. Purjehduskoulussa on vielä muutama vapaa paikka – ilmoittaudu pian!
Olit sitten kilpaa purjehtiva kippari tai gasti, innokkaan juniorin isä tai äiti, kilpailunjärjestäjä tai muuten vaan kiinnostunut kilpapurjehduksesta, kannattaa sääntöjen perusteet tuntea hyvin.
SPV sääntöseminaarissa käydään läpi purjehduksen kilpailusääntöihin tulleet muutokset. Sääntöseminaari sopii kaikille sääntöjen alkeen tunteville.
Erityisen tärkeä sääntöseminaari on niille joilla on kilpailunjärjestäjän, kilpailupäällikön tai tuomarin pätevyys. Säähtöseminaarin suorittaminen pitää pätevyyden virallisesti voimassa.
Veneet on tänä vuonna katsastettava kesäkuun loppuun mennessä. Jos vene on vaihtanut omistajaa tai edellisestä peruskatsastuksesta on kulunut viisi vuotta, ota ajoissa yhteyttä katsastusmieheen niin runkokatsastus voidaan aloittaa ennen vesillelaskua.
Järvipelastajat ja alueseurakunta järjestävät veneilykauden avaustilaisuuden Konjakissa 21.5.2013.
Näin uuden olympiadin alkaessa, kansainvälinen purjehtijaliitto ISAF on julkaissut uudet purjehduksen kilpailusäännöt, jotka ovat voimassa 2013-2016. Säännöt voi ladata JVS nettisivuilta pdf -tiedostona..
JVS tarjoaa tulevana kesänä paljon purjehduskilpailutoimintaa. Käy tutustumassa kilpailukalenteriin ja tule mukaan. Kaikki JVS:n ja muiden seurojen veneet ovat tervetulleita. Tarkemmat tiedot kaikista kilpailuista ja ilmoittautumisohjeet löytyvät kilpailukutsuista.
Synsam Päijännepurjehdus kilpaillaan ensi kesänä 18. – 21.7.2013 ja jo 41. kerran. Tänä vuonna lähdetään siis etelästä eli Padasjoen satamasta lauantaina 20.7. ja maaliin tullaan Jyväskylän Korpilahdelle viimeistään sunnuntaina 21.7.2013.
Raymarine Finland Oy ja Jyväskylän Veneseura järjestävät elektronisen merenkulun illan 12.3.2013 klo 17:00 - 20:00 Juurikassa.
Vene-lehti luovutti veneilyn ja muiden veneilijöiden puolesta uurastaneille jaettavan Vene-lehden Hyvä homma -palkinnon JVS:n Kuminan tukikohdan pitkäaikaiselle isännälle, Rauno "Rape" Himangolle.
SPV:n hallitus on nimennyt Kymijoen vesistön aluejohtajaksi Heikki Rajalan Jyväskylästä.
Ala-Keiteleen pursiseura kutsuu purjehtijat mukaan perinteiseen Keitele-Regattaan. Myös moottoriveneet ovat tervetulleita Regattaan seuraamaan kisaa ja nauttimaan tunnelmasta.
Kilpapurjehdustoimikunta kokoontui suunnittelemaan kesän kilpailuja.
Päijännepurjehdus purjehditaan Päijänteen päästä päähän ja ARC Atlantin valtameren laidasta toiseen. Tule kuulemaan Hannu Mäkisen kokemuksia ARC 2012 -kilpailusta.
Jäsenkyselyyn vastaamalla kaikilla jäsenillä on erinomainen tilaisuus jakaa mielipiteensä, antaa palautetta ja vaikuttaa seuramme viestinnän kehittämiseen.
Kilpapurjehdustoimikunta on asettanut yhdeksi tavoittekseen kilpailunjärjestäjien, kilpailupäälliköiden ja tuomareiden kouluttamisen. Kouluttaminen tapahtuu pääsääntöisesti SPV:n järjestämillä kursseilla joiden kustannukset seura korvaa osallistujille.
JVS:n jäsenmaksu vuonna 2013 alussa on 60 euroa (aiemmin 52,50 €). Liittymismaksu pysyy entisellään 50 eurossa, samoin perhejäsenmaksu 20 ja juniorijäsenmaksu 10 eurossa.
JVS:n lipunlaskussa palkittiin aktiivisia veneilyn harrastajia.
Päijännepurjehduksen uusi vetäjä on JVS:n Jari Vekkeli. Hänet valittiin vuosikokouksessa myös seuran satamakapteeniksi. Toinen uusi seuran toimihenkilö on saaritukikohta Kuminan isännäksi valittu Ville Hakkarainen.
Jos veneen puuosia on tarpeen kohentaa talvipuhteina, tule mukaan JVS:n puutyöpiiriin. ”Puupäät” kokoontuvat kerran kuukaudessa; tarjolla on vertaistukea, opastusta kokeneemmilta ja kunnon työvälineitä.